Az akkori Mezopotámia területén élő felfelé álló, egyenes szarvú gyapjas juh feltételezhető a mai . A magyar rackajuh testsúlyát tekintve közepes nagyságú a racka juhok csoportjában. Hortobágyi racka (fehér, fekete) juh. A történelmi Magyarország területén, elsősorban Erdélyben és a Kárpátok hegyvonulatain kialakult és tenyésztett juhfajta.
Miért jó a magyar juh ? Lassan gyarapszik, ezért a kihalás szélére került, pedig kiváló húst ad a mangalicához és a . Külterjes tartásmódot jól tűrő, évezredes magyar fajta, feltételezhetően a honfoglaláskor került a Kárpát-medence területére. Magyar Rackajuh -tenyésztő Egyesület határoz meg. Emellett céljuk még a faj génbankként való megőrzése is. A legősibb magyar állatfajták között is kiemelt szerepet tölt be a racka - vagy magyar juh , mivel egy olyan állatról beszélünk, melyhez hasonló . A fehér és fekete magyar racka juhot védett és őshonos állatfajtának nyilvánították.
Régi magyar juhfajta , mely. Kontrolcsoportokként a magyar merinó, a tejelő . Az elmúlt 1-évtizedben kerültek előtérbe a racka , cikta, cigája és gyimesi racka juhfajtáink. Két hizlalási kísérlet sorozatot végeztek az őshonos gyimesi racka juhok hústermelési képessé- gének javítása céljából úgy, hogy a . Oláh János a „ magyar szőrös juh ” kitenyésztésével foglalkozni. A juhok abban különböznek a kecskéktől, hogy arcmirigyeik és.
E primitív juhfajta a Földközi-tenger. A parasztjuh ( racka , cigája) többnyire az, mely gazdájának a legtöbb hasznot. Az összehasonlítást a magyar merinó, . A hazai juhtenyésztés jellemzése.
A bárányhús fogyasztás növelése kívánatos lenne a magyar juhágazat. Magyar Juh - és Kecsketenyésztő Szövetség, Budapest. Merino és Gyimesi racka juh. Jelenleg és várhatóan a közeljövőben is fő haszonforrás a . A fekete szõrzetûekre az idõskori darusodás jellemzõ.
Azokat a fajtákat érintjük csupán, amelyek a magyar merinó kialakításában részt vettek. A hortobágyi juhászok jellegzetes subája racka gereznából készül. Szaporodás, A racka általában tél végén, tavasz elején ellik, többnyire egy bárányt.
Ikerellés előfordulhat. Majdnem ilyen sorsra jutott a házi bivaly, a rideg tartású magyar szürkemarha vagy. Egykor eleink szótárában a juh szó egyet jelentett a rackával és a birka szó a külföldről behozott alacsony húsminőségű merinókat jelentette.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.